Wystawcy

Winnica Parypa

Winnica Parypa to kameralna i rodzinna winnica ulokowana w historycznej miejscowości Byczyna na Opolszczyźnie. Zrodziła się z marzenia właściciela, Dariusza Parypy, który w młodości obejrzał film „Dopóki się znów nie spotkamy”, a najbardziej zapamiętał końcową scenę, odbywającą się w piwnicy pełnej butelek wina i ten obraz sprawił, że zamarzył o własnej winnicy. W końcu, po wielu latach odkładania marzenia na później, udało mu się zrealizować swój cel, w który dzisiaj jest zaangażowana cała nasza rodzina.

Tworzymy tu wina z pełnym poszanowaniem natury na podstawie własnych, wypracowanych i nowatorskich pomysłów. Pierwszy tysiąc krzewów winorośli badawczo posadziliśmy w gronie bliskiej rodziny i przyjaciół w 2010 roku. Dziś uprawiamy nieco ponad 4 tysiące krzewów, część z tych pionierskich zastąpiliśmy odmianami, które lepiej odnalazły się na lokalnym siedlisku.

Od 2018 roku sprzedajemy nasze produkty komercyjne, zaczynaliśmy od trzech win wytrawnych, białych i czerwonego, a dziś w naszej ofercie znajduje się już sześć win. Czerwone wino wytrawne z odmiany Rondo, czerwone wino półwytrawne Cuvee (kupaż odmian Frontenac i Cheridan), białe wino półwytrawne z odmiany Seyval Blanc, białe wino wytrawne z odmiany Saint Pepin, rożowe wino półwytrawe z odmiany Rondo oraz wino musujące Pet Nat z odmiany Seyval Blanc. W 2023 pojawi się również w sprzedaży wino z odmiany Cabernet Cortis.

     

Enoturyści, szczególnie ci miłujący historię, obok degustacji wina mogą liczyć tu na dodatkowe atrakcje. Sama miejscowość Byczyna pełna jest wielowiekowych zabytków. Są wśród nich w pełni zachowane mury obronne, baszty, dwa kościoły, spichlerz miejski i kaplica. W odległości zaledwie 8 km od winnicy, nad zalewem Biskupice-Brzózki można też zobaczyć replikę grodu rycerskiego z czynnie działającym bractwem.

Serdecznie zapraszamy!

                     

Winnica Parypa, Byczyna
Odwiedź nas na Facebooku!