Wystawcy
Powiat Cieszyński / Położony u stóp Beskidów.
Położony u stóp Beskidów, przy granicy z Czechami i Słowacją, powiat cieszyński jest jednym z największych atutów województwa śląskiego. Bogata kultura ludowa, zabytki pamiętające czasy piastowskie, niezwykłe walory przyrodnicze oraz przygraniczne położenie sprawiają, że region ma wielki potencjał, który sukcesywnie wykorzystuje.
Południowa część powiatu, malowniczo położona u stóp Beskidu Śląskiego, stwarza doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku oraz lecznictwa uzdrowiskowego. Wisła znana jest w całym kraju jako ośrodek turystyczny i sportowy, a Ustroń od lat cieszy się zasłużoną renomą jako uzdrowisko. Warto wspomnieć także Trójwieś Beskidzką, znaną z barwnej kultury ludowej.W północnej części powiatu słynącej ze stawów rybnych, dominuje z kolei rolnictwo, hodowla i gospodarka wodna. Gminy Strumień i Chybie nazywane są Żabim Krajem, ze względu na dużą ilość bagien, stawów i terenów podmokłych.
Powiat cieszyński jest miejscem, w którym toczyła się bogata historia Polski. W latach 1290-1918 istniało tutaj Księstwo Cieszyńskie, którego władcy wywodzili się z dynastii Piastów, a od 1653 r. – Habsburgów. Najcenniejszym zabytkiem z czasów piastowskich jest romańska kaplica zamkowa p.w. św. Mikołaja z XI w., wznosząca się na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie i dobrze znana także z banknotów dwudziestozłotowych. W samym Cieszynie wart uwagi jest klasycystyczny, XIX-wieczny Ratusz, budynek teatru w stylu wiedeńskim z początku XX w. oraz XVIII-wieczny Kościół Jezusowy – największa świątynia ewangelicko-augsburska w Polsce.
Cennymi zabytkami poszczycić się mogą także inne miejscowości powiatu cieszyńskiego. Do najważniejszych należy skoczowska starówka z XVIII-wiecznym Ratuszem, renesansowe zamki w Kończycach Małych i Dzięgielowie oraz barokowy pałac rodziny Mattencloit w Zebrzydowicach. Najważniejszą placówką muzealną w powiecie cieszyńskim jest Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie z oddziałami w Wiśle (Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego), Skoczowie (Muzeum im. Gustawa Morcinka) i Górkach Wielkich (Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej).
Turystyka stanowi jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, będąc głównym źródłem dochodów dla mieszkańców. W powiecie działa ponad 40 wyciągów narciarskich, 10 kolejek linowych. Miłośnicy sportów zimowych mają do dyspozycji 30 kilometrów tras. Pojeździć na nartach można w Wiśle, Ustroniu, Brennej i Istebnej. Ale powiat cieszyński ma wiele do zaoferowania także latem. Liczne beskidzkie szlaki turystyczne przyciągają turystów z całego kraju, którzy chętnie zdobywają Baranią Górę (1220 m n.p.m.), Czantorię (995 m n.p.m.), Wielki Stożek (979 m n.p.m.) i Równicę (885 m n.p.m.).