Wystawcy

Kielce / Miasto turystów

Miasto turystów
Kielce – stolica ziemi świętokrzyskiej, sandomierskiej i ponidziańskiej, położona w samym centrum Polski. W dwie, trzy godziny można tu dojechać
z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Katowic, Lublina.

Kadzielnia
Przepiękna lokalizacja w dolinie otoczonej prastarymi Górami Świętokrzyskimi sprawia, że turyści czują się tu jak w baśniowej krainie. Wrażenie to spotęgowane jest możliwością bezpośredniego obcowania z historią, tą udokumentowaną, jak i tą przekazywaną z pokolenia na pokolenie w postaci legend i opowieści. Każdy gość naszego miasta znajdzie liczne muzea, zabytkowe budowle świeckie i sakralne, zachwyci się wieloma terenami zielonymi, zaś prawdziwą gratką dla pasjonatów historii ziemi są cztery rezerwaty geologiczne na terenie Kielc, stanowiące swoiste muzeum geologii pod gołym niebem.

005
Najatrakcyjniejszym z nich jest niewątpliwie „Kadzielnia”, ze słynną „Skałką Geologów” zbudowaną z wapieni koralowych, ze skamielinami koralowców i innych zwierząt morskich sprzed 350 mln lat. Malowniczy, nowoczesny amfiteatr, szmaragdowe jeziorko i taras widokowy skąd podziwiać możemy Pasmo Posłowickie, Dymińskie i Zgórskie i wreszcie przeszło 20 tajemniczych jaskiń uzupełniają wartość tej turystycznej perełki Kielc.
Pozostałe trzy to rezerwaty: „Wietrznia” z fenomenalną odsłoną profili skał dewońskich z doskonale zachowaną skamieniałą fauną tego okresu, „Śluchowice” z podręcznikowym przykładem plastycznego fałdowania warstw skalnych oraz „Biesak Białogon” ze skałami dolnego kambru. Uzupełnieniem ich jest cudowna Jaskinia Raj położona nieopodal miasta z unikatową w skali światowej ilością nacieków (około 200 stalaktytów na 1m2)
Piątym rezerwatem, który znajduje się w obrębie Kielc jest Karczówka, rezerwat krajobrazowy. Zwieńczone zabytkowym klasztorem zielone wzgórze,
z którego szczytu podziwiać możemy panoramę miasta i pasma górskie: Oblęgorskie, Tumlińskie, Masłowskie oraz Łysogórskie, to ulubione miejsce spacerów kielczan i ich gości.

IMG_3861
W przyjaznych turystom Kielcach znajdują się liczne znakowane szlaki piesze. Dla kolarzy stworzono trasy rowerowe (w tym górskie o znacznym zróżnicowaniu trudności od najłatwiejszych aż do tych przeznaczonych dla wyczynowców). Narciarze zaś skorzystać mogą z 5 wyciągów, z których dwa znajdują się w samym mieście. Nie doznają także zawodu zwolennicy jazdy konnej, pływania, lotnictwa czy spadochroniarstwa oraz wszelkich innych form aktywnego wypoczynku. Dopełnieniem oferty dla przyjezdnych jest bogata baza noclegowa, gastronomiczna i sieć usługowa. Fachowość i kompetencja kadr turystycznych gwarantuje zadowolenie gości.

IMG_0495 IMG_2480 IMG_0978a Katedra Kieleckie Centrum Kultury - Pomnik Milesa Davisa