Wystawcy

Racibórz

Raciborz (6)

Co łączy wzmiankowany w Kronice Galla Anonima gród z 1108, egipską mumię oraz „kozią stópkę”? To z pozoru nietypowe pytanie ma prostą odpowiedź!

Gród z Kroniki to odrestaurowany Zamek Piastowski, prawdziwa mumia egipska jest w muzeum a „kozia stópka” to element wystawy „Dawne techniki dentystyczne”. Niemożliwe? A jednak – takie perełki naprawdę znajdują się w Raciborzu! I co najważniejsze – jest ich dużo więcej!

Raciborz (7)

Gotycka kaplica św. Tomasza Becketa, zbudowana z końcem XIII wieku to wyjątkowy, najładniejszy tego typu obiekt w Polsce – zwana jest górnośląską Saint-Chapelle. Kościół św. Jakuba – to właśnie tutaj zapisano pierwsze polskie zadanie gorze szo nam stalo, wypowiedziane przez księcia Henryka Pobożnego w 1241 r. W Raciborzu znajduje się też najstarszy górnośląski browar, który istniał już przed 1532 rokiem i do dzisiaj można spróbować warzonego w nim złocistego napoju! Nie każdy wie, że w dawnych zakładach Siemensa, dziś SGL Carbon Polska S.A. miał powstać pierwszy reaktor jądrowy III Rzeszy.

Raciborz

Raciborz (2)

Bogata i ciekawa historia to nie jedyne bogactwo miasta. Nie można zapomnieć o najdłuższej w Europie alei leszczyny tureckiej oraz Arboretum Bramy Morawskiej – starym książęcym lasem z …. Zaczarowanym Ogrodem. W granicach miasta miłośnicy ptaków znajdą najcenniejszy ornitologiczny rezerwat w Polsce – Łężczok.

Raciborz (4)

Do zobaczenia w Raciborzu  🙂  – śląska gościnność na pewno Cię nie zawiedzie!

www.raciborz.pl

Raciborz (3)Raciborz (5)