Wystawcy

Kolonowskie / Malownicze zakola Małej Panwi

Jedną z najbardziej atrakcyjnych turystycznie gmin Doliny Małej Panwi jest Kolonowskie. Teren gminy, położonej na granicy dwóch województw – opolskiego i śląskiego, w ponad 70% pokryty jest lasami. Niezmierzone bogactwo przyrody, jej obfitość i różnorodność, stwarzają idealne warunki do wypoczynku z dala od zgiełku miast i wszechobecnej industrializacji.

DSC_1425

Malownicze zakola Małej Panwi, w dolinie której leży Kolonowskie, dają możliwość obcowania z przyrodą praktycznie nietkniętą ludzką ręką i gwarantują niezapomniane doznania estetyczne. Warto zmusić swoje mięśnie do delikatnego wysiłku podczas spływów kajakowych, a niepowtarzalne widoki z pewnością zrekompensują straty energii. Aby dodatkowo uatrakcyjnić spływy kajakowe, odbywające się na rzece, na terenie gminy powstały stanice i przystanie kajakowe z deszczochronami, kuchnią polową i parkingiem. Ich zadaniem jest przyciągnięcie miłośników kajakarstwa nie tylko z terenu Opolszczyzny, lecz także z sąsiednich województw.

IMG_4450

Tym, którzy nie lubią wody, Kolonowskie oferuje przejażdżki rowerem. Oznakowane trasy rowerowe umożliwiają komunikację pomiędzy sąsiadującymi ze sobą gminami, lecz także łączą między innymi Tarnowskie Góry z Opolem, a Opole – z Częstochową. Ich szkielet to pięć tzw. tras dalekobieżnych, które stanowią pomost łączący je z trasami z innych regionów, wchodzących w skład projektu Rowerem po Śląsku.

Bogactwo grzybów i jagód, zwierzęta, które można spotkać na leśnych ścieżkach, unikalne rośliny czy torfowiska, to tylko niektóre z atutów tego terenu.

DSC_0609

Zwolennikom aktywnego spędzania czasu Kolonowskie ma do zaoferowania nowoczesną kręgielnię i sąsiadujące z nią korty tenisowe, jazdy konne i wycieczki bryczką w gospodarstwach agroturystycznych. Tym mniej skorym do ruchu poleca wspaniałą śląską kuchnię, której dania oferują lokalne restauracje.
Propozycją dla poszukujących śladów historii jest wizyta na Regolowcu – dawnej osadzie hutniczej, w zabytkowej chacie (obecnie izbie regionalnej) czy odwiedzenie kościoła w Staniszczach Wielkich bądź Fosowskiem.

muzeum kolonowskie 088

Gmina Kolonowskie to także raj dla miłośników ludowej tradycji. Kroszonkarki z gminy Kolonowskie to mistrzynie w swoim fachu, w ich dłoniach rodzą się prawdziwe dzieła sztuki.

Kolonowskie to jednak nie tylko piękna przyroda i wspaniałe warunki dla turystyki. To także gościnni mieszkańcy, liczne imprezy kulturalne oraz specyficzny klimat, którego próżno szukać w dużych miastach.

IMG_4444