Wystawcy

Gmina Turawa / "Piękne jeziora Turawskie"

Gmina Turawa serdecznie zaprasza

nad piękne Jeziora Turawskie

Głównymi atrakcjami turystycznymi Gminy Turawa są 4 jeziora położone w granicach obszaru chronionego lasów Stobrawsko-Turawskich, tj. Jezioro Srebrne, Małe, Średnie oraz Duże, które ze względu na swą dużą powierzchnię zapewnia doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Osłonięte lasami piaszczyste plaże i słoneczne zatoki zapewniają warunki przyjemnego wypoczynku. To właśnie na tym jeziorze odbywają się regaty oraz zawody wędkarskie „Sandacz Turawy”. Wokół jeziora zlokalizowanych jest wiele ośrodków wypoczynkowych o zróżnicowanym standardzie, a bogata oferta gastronomiczna sprawia, że czas upływa błogo i spokojnie.

SONY DSC

Nad Jeziorem Średnim w okresie wakacyjnym funkcjonuje strzeżone miejsce wyznaczone do kąpieli. By polepszyć, jakość wody został zwodowany aerator – urządzenie natleniające wodę. Rowerki wodne, które można wypożyczyć na miejscu to dodatkowa atrakcja, na którą tu trafimy. Znajduje się tutaj również plac zabaw, boisko sportowe oraz ścieżka z oświetleniem.

Jezioro Srebrne należy do najchętniej odwiedzanych akwenów wodnych ze względu na kolor i czystość wody. Jego naturalne i malownicze otoczenie sprawia, że żal jest opuszczać to miejsce.

Doskonałym sposobem na poznanie naszej gminy jest turystyka rowerowa. Na jej terenie zostało oznakowanych pięć tras rowerowych. Jadąc tymi ścieżkami można zatrzymać się na dłużej żeby odwiedzić takie zabytki sakralne jak: drewniany kościół Św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach z malowidłem przedstawiającym „śmierć bierdzańską”, zabytkowy drewniany kościół w Zakrzowie Turawskim z 1754 r. oraz kościół Św. Michała Archanioła w Kotorzu Wielkim z 1784 r. W samej Turawie godnym uwagi jest barokowy pałac z XVIII w. należący przez lata do rodziny von Garnier. Natomiast w Ligocie Turawskiej i w Zakrzowie Turawskim spotkamy dobrze zachowane osiedla budynków mieszkalnych wykonanych w technologii tzw. muru pruskiego. Ponadto w Ligocie Turawskiej zachęcamy do odwiedzenia Wiejskiej Izby Regionalnej Gminy Turawa, w której można zobaczyć wiele eksponatów narzędzi używanych przed laty przez naszych przodków.

Lasy stanowiące 50% powierzchni gminy oprócz swych bogactw naturalnych, posiadają również doskonałe warunki do uprawiania turystyki konnej coraz bardziej popularnej na terenie naszej gminy.

kościoły