Wystawcy

Duszniki Zdrój / zabierz rodzinę w góry

logo_lato

Jednym z pomysłów na weekend czy urlop może być wypad w polskie góry, które zachwycają niespotykanymi nigdzie indziej widokami oraz pozwalają polepszyć stan zdrowia, dzięki niezwykle czystemu powietrzu. Zarówno młodsze jak i nieco starsze dzieci z podekscytowaniem wyczekiwać będą możliwości wspięcia się na górskie szczyty czy odwiedzenia okolicznych atrakcji.

Góry Orlickie, Bystrzyckie oraz Stołowe są rajem dla zwolenników turystyki pieszej, turystów rowerowych, narciarzy biegowych i zjazdowych. Ten region turystyczny, jako jeden z niewielu, nie został jeszcze zniszczony w wyniku dużego ruchu turystycznego. Obfituje on w zabytki sakralne, zamki, pałace, ciekawostki przyrodnicze, przykłady rzemiosł tradycyjnych oraz dobrze zachowanej architektury ludowej. Jest to idealny zakątek do spędzenia rodzinnego urlopu dla osób chcących poznać tutejszą okolicę i lubiących aktywny wypoczynek. Trudno tu napotkać olbrzymie kompleksy hotelowe. Przeważają niewielkie hotele, prywatne pensjonaty i agroturystyka. Dodatkową zaletą jest brak dużych aglomeracji miejskich – przeważają mniejsze zadbane miasta. Jednym z nich są Duszniki-Zdrój.

Centralne położenie na Ziemi Kłodzkiej, a zarazem w bezpośrednim sąsiedztwie granicy polsko-czeskiej, sprawia że jest to idealna baza do zwiedzania regionu i poznawania jego bogatych atrakcji. Okalające miasto pasma górskie są wręcz stworzone do wędrówek i wycieczek. Liczne szlaki piesze i rowerowe pozwalają dotrzeć w najdalsze i najbardziej malownicze zakątki. Niewątpliwie jednym z nich jest Szczeliniec Wielki. Jest on pozostałością najwyższego poziomu Gór Stołowych, w którym erozja wyrzeźbiła wspaniałe formy skalne. Do najbardziej znanych należy np.: „Kwoka”, „Mamut” czy „Wielbłąd”. Dzięki unikalnej rzeźbie terenu oraz licznym punktom widokowym, każdy kto odwiedzi to miejsce zachowuje w pamięci niezwykłe wrażenia i piękne wspomnienia.

Park Narodowy Gór Stołowych, kryje wiele magicznych miejsc, w tym skalny labirynt Błędne Skały. Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie „Skalne Czasze”. Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze! W pobliżu Błędnych Skał znajduje się „Głaz Trzech Krzyży”. Był to pilnie strzeżony punkt celny między hrabstwem kłodzkim a Królestwem Czech. Na głazie tym znajduje się szereg dat, które, jak mówi legenda, ryto dla upamiętnienia przyłapania przemytników (najstarsza – 1616 r.).

W bezpośrednim sąsiedztwie Dusznik-Zdroju znajdziemy również Rezerwat „Torfowiska pod Zieleńcem”. Miejsce to wciąga nie tylko pięknymi krajobrazami, ale również przypomina znane z bajek uroczyska… Poznawanie unikalnych okazów fauny i flory ułatwia specjalna ścieżka dydaktyczna, a dzięki drewnianej wieży widokowej można podziwiać panoramę okolicy.

Wszystkich chętnych obejrzeć okolicę z jeszcze większej wysokości należy zaprosić na Orlicę – najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych. Zimą tereny te za sprawą stacji narciarskiej Zieleniec są zdominowane przez narciarzy zjazdowych i biegowych, na których czeka tutaj nowoczesna infrastruktura oraz liczne trasy. Latem natomiast, jest tu dużo ciszej i spokojniej, co pozwla maksymalnie czerpać z kontaktu z naturą. Dostanie się na szczyt ułatwiają wyciągi narciarskie, które są przystosowane również do transportu rowerów.

duszniki (6 of 10) (1)

Nie są to oczywiście wszystkie atrakcje czekające na turystów. W samych Dusznikach-Zdrój żaden turysta nie może ominąć zabytkowego rynku z ciekawą architekturą, pręgierzem przy którym po raz pierwszy w historii ścięto kata, tunelem którym władca miasta podkradał się pod lokajną karczmę by podsłuchać co mówią jego poddani oraz Kościołem Św. Piotra i Pawła gdzie znajdziemy ambonę w kształcie wieloryba. Obowiązkowo nalezy odwiedzić Park Zdrojowy z XIX wieczną Pijalnią Wód Mineralnych, z blisko 100-letnią Kolorową Fontanną oraz Dworkiem im. Fryderyka Chopina, gdzie nasz najznamienitszy wirtuoz dał swój pierwszy zagraniczny koncert. Wśród dzieci ogromnym powodzeniem cieszą się warsztaty czerpania papieru w Muzeum Papiernictwa, kajaki i rowerki wodne na Czarnym Stawie, czy wycieczki konne.

Duszniki-Zdrój-rynek

konkurs-51

Lista wyjątkowych miejsc w regionie jest długa: twierdze, zamki, kopalnie, jaskinie, parki linowe i rozrywki, skanseny, muzea, ścieżki dydaktyczne….

Więcej informacji: www.duszniki.pl – w tym opisy atrakcji oraz baza noclegowa

Informacja Turystyczna:
Duszniki-Zdrój, Rynek 9
tel. 74 8669 413

it@duszniki.pl

city walk

duszniki_zdroj dworek Duszniki_muflon_2a