Wystawcy

Podziemne Miasto Osówka

Jeden z większych kompleksów wybudowany w Górach Sowich , w latach 1943 – 1945,w ramach programu Riese (Olbrzym). Najciekawszy pod względem zróżnicowania prac górniczych i budowlanych pod ziemią oraz na powierzchni ziemi. Obiekt nigdy nie ukończony Niemcy chcieli tu wybudować podziemne miasto dla dwudziestu tysięcy uzbrojonych żołnierzy, z rezydencją Hitlera w zamku Książ. Obiekty naziemne świadczą również o tym, że miało powstać tutaj laboratorium badawcze nad prototypami broni atomowej oraz fabryk podziemnych pocisków V1 i V2.

Dziś turyści mogą zwiedzać 1500 m. podziemnych korytarzy i hal, różne fazy drążenia i budowy podziemnych chodników, wystawy i ekspozycje oraz część budowli zewnętrznych.

Przy kompleksie Osówka znajduje się restauracja. Po wyjściu z podziemi można zjeść posiłek, napić się ciepłej herbaty lub kawy. Na miejscu jest sala audiowizualna. Miejsce idealnie nadaje się na organizację różnego rodzaju spotkań, konferencji.

Podziemna Trasa Turystyczna, kasa biletowa oraz restauracja Centrum Tajemnic i Przygody znajdują się w Sierpnicy, ul. Świerkowa 29 d; 58-340 Głuszyca

IMG_0161 IMG_0216 IMG_0274 IMG_0292 IMG_0301