Wystawcy

Kielce, Miasto turystów / Kielce - stolica ziemi świętokrzyskiej

Kielce – stolica ziemi świętokrzyskiej, sandomierskiej i ponidziańskiej, położona w samym centrum Polski. Przepiękna lokalizacja
w dolinie otoczonej prastarymi Górami Świętokrzyskimi sprawia, że turyści czują się tu jak w baśniowej krainie. Wrażenie to spotęgowane jest możliwością bezpośredniego obcowania z historią, tą udokumentowaną, jak i tą przekazywaną z pokolenia na pokolenie w postaci legend i opowieści. Każdy gość naszego miasta znajdzie liczne muzea, zabytkowe budowle świeckie i sakralne, zachwyci się wieloma terenami zielonymi, zaś prawdziwą gratką dla pasjonatów historii ziemi są cztery rezerwaty geologiczne na terenie Kielc, stanowiące swoiste muzeum geologii pod gołym niebem.

IMG_6243_m

Najatrakcyjniejszym z nich jest niewątpliwie „Kadzielnia”, ze słynną „Skałką Geologów” zbudowaną z wapieni koralowych, ze skamielinami koralowców i innych zwierząt morskich sprzed 350 mln lat. Malowniczy, nowoczesny amfiteatr, szmaragdowe jeziorko i taras widokowy skąd podziwiać możemy Pasmo Posłowickie, Dymińskie i Zgórskie i wreszcie przeszło 20 tajemniczych jaskiń uzupełniają wartość tej turystycznej perełki Kielc.

Pozostałe trzy to rezerwaty: „Wietrznia” z fenomenalną odsłoną profili skał dewońskich z doskonale zachowaną skamieniałą fauną tego okresu, „Śluchowice” z podręcznikowym przykładem plastycznego fałdowania warstw skalnych oraz „Biesak Białogon” ze skałami dolnego kambru. Uzupełnieniem ich jest cudowna Jaskinia Raj położona nieopodal miasta z unikatową w skali światowej ilością nacieków (około 200 stalaktytów na 1m2)

Kadzielnia_m

Piątym rezerwatem, który znajduje się w obrębie Kielc jest Karczówka, rezerwat krajobrazowy. Zwieńczone zabytkowym klasztorem zielone wzgórze,
z którego szczytu podziwiać możemy panoramę miasta i pasma górskie: Oblęgorskie, Tumlińskie, Masłowskie oraz Łysogórskie, to ulubione miejsce spacerów kielczan i ich gości.

W przyjaznych turystom Kielcach znajdują się liczne znakowane szlaki piesze. Dla kolarzy stworzono trasy rowerowe (w tym górskie o znacznym zróżnicowaniu trudności od najłatwiejszych aż do tych przeznaczonych dla wyczynowców). Narciarze zaś skorzystać mogą z kilkunastu wyciągów, z których dwa znajdują się w samym mieście. Nie doznają także zawodu zwolennicy jazdy konnej, pływania, lotnictwa czy spadochroniarstwa oraz wszelkich innych form aktywnego wypoczynku. Dopełnieniem oferty dla przyjezdnych jest bogata baza noclegowa, gastronomiczna i sieć usługowa. Fachowość i kompetencja kadr turystycznych gwarantuje zadowolenie gości.

05_slichowiceIMG_m

IMG_1777małe