Wystawcy
GMINA TOSZEK – ZOBACZ, ZAINWESTUJ, ZAMIESZKAJ
Gmina Toszek, licząca około 9,8 tys. mieszkańców, to spokojny i cichy zakątek Górnego Śląska. Leży w zachodniej części województwa śląskiego, na terenie powiatu gliwickiego. W jej skład wchodzi miasto Toszek i 14 sołectw.
Powierzchnia gminy stanowi 9982 ha, z czego ponad 70% stanowią użytki rolne,
a około 16% lasy.
Okolica obfituje w obszary zielone, co sprawia, że tutejsze tereny mają wysokie walory widokowe, zapewniają ciszę i spokój, a jednocześnie znajdują się w niewielkim oddaleniu od centrum miasta czy wsi, z bardzo dobrą komunikacją oraz dobrym dostępem do energii, wody czy kanalizacji.
Bez wątpienia walorem gminy Toszek jest piękny, rolniczy krajobraz oraz brak uciążliwego przemysłu.
Nie oznacza to jednak braku możliwości inwestycji o profilu typowo przemysłowym. Tych, którzy chcieliby zainwestować w okolicy, z pewnością zachęci bliskość najważniejszej osi komunikacyjnej regionu, którą jest autostrada A4, znajdująca się w odległości 12 km od Toszka. Dogodną komunikację drogową zapewnia również droga krajowa 94 relacji GOP-Pyskowice-Opole oraz droga wojewódzka nr 907 (Wielowieś-Toszek-Niewiesze). Dodatkowym atutem gminy jest niewielka odległość od głównych aglomeracji Górnego Śląska i Śląska Opolskiego (do Gliwic – ok. 20 km,
ok. 50 km – do Katowic i Opola). Połączenie z sąsiednimi miastami umożliwia także komunikacja autobusowa PKS. Przez gminę biegnie pasażersko-towarowa linia kolejowa relacji GOP-Opole-Wrocław oraz towarowa relacji Rybnicki Okręg Węglowy – Porty. Ponadto w odległości 50 km od Toszka mieści się Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice – trzeci w Polsce pod względem liczby odprawianych pasażerów (około 3,6 mln rocznie).
Gmina Toszek stanowi przystań dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej, którzy zmęczeni podróżą mogą zatrzymać się w gospodarstwach agroturystycznych,
by poczuć wiejski i śląski klimat. Smakosze swojskiego jadła mogą spróbować chleba i wędlin z receptury starych domowych przepisów, napić się mleka prosto od krowy oraz delektować się smakiem miodu toszeckich pszczelarzy. Lasy obfitujące w jagody, grzyby i zwierzynę łowną w pełni usatysfakcjonują zbieraczy i myśliwych, a bogate
w ryby stawy zapewnią trofea dla wędkarzy.
Niewątpliwym atutem gminy jest również ścieżka dydaktyczno – przyrodnicza Fazaniec obejmująca najlepiej zachowane siedliska o znaczeniu europejskim. W lesie zachowały się stare drzewostany dębowe, grabowe i bukowe, w których drzewa osiągają wiek ponad 210 lat. Miejsce to stanowi oazę ciszy i spokoju, a w połączeniu z tajemniczością lasu daje odwiedzającym możliwość bezpośredniego obcowania
z przyrodą tak rzadko spotykaną na terenie uprzemysłowionym oraz zapewnia relaks na łonie natury.
Na terenie gminy Toszek działa jedno gimnazjum oraz cztery szkoły podstawowe. Dla młodszych mieszkańców przeznaczone jest przedszkole publiczne oraz cztery oddziały przedszkolne. Najmłodsze pociechy znajdują miejsce w tutejszym żłobku.
Aby dbać o zdrowie mieszkańców i uatrakcyjnić możliwości spędzania wolnego czasu, na terenie gminy powstał Street Workout Park. To niezwykle innowacyjna infrastruktura sportowo – rekreacyjna przeznaczona głównie dla młodzieży.
Na terenie gminy zlokalizowane są również place zabaw dla najmłodszych
z urządzeniami fitness dla młodzieży i dorosłych. Oprócz obiektów sportowo -rekreacyjnych na świeżym powietrzu, znajduje się tu kryty basen oraz dwie sale gimnastyczne umożliwiające kształtowanie zainteresowań sportowych poza planem lekcyjnym.
Gmina Toszek znana jest również ze znajdującego się tutaj szpitala psychiatrycznego. Posiada on również oddział wewnętrzny, co jest dodatkowym atutem Gminy, ponieważ w sytuacji nagłego wypadku pomoc medyczna może zostać udzielona natychmiastowo. Opiekę medyczną zapewniają również dwie wielospecjalistyczne przychodnie lekarskie.
Najmocniej wrośnięty w historię Toszka jest zamek. Początkowo warowny, wielokrotnie przebudowywany, łączy elementy stylu gotyckiego i baroku. Zamek toszecki zaprasza przez cały rok i oferuje m.in. zwiedzanie wieży z tarasem widokowym i wystaw czasowych. Od wrażeń można odetchnąć w zamkowej kawiarence oraz na dziedzińcu. W odbudowanej warowni zamku mieści się również Centrum Kultury „Zamek w Toszku”, które organizuje festyny, wystawy, koncerty, spotkania z artystami oraz prowadzi sekcje artystyczne dla dzieci i młodzieży zamieszkujących teren gminy.
Godne obejrzenia w samym Toszku są również zabudowania Dolnego Zamku oraz usytuowany w oficynie Domek Bractwa Strzeleckiego. Miejscem, którego nie można pominąć w wędrówce po Toszku jest rynek, ze zbudowanym w 1836 r. ratuszem.
W części centralnej rynku stoi figura św. Jana Nepomucena, od 1725 r. posadowiona na kamiennym cokole.
Jedną z pereł architektury barokowej w Toszku jest kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 1456 r. Obok kościoła, na cmentarzu parafialnym znajduje się niewielki neobarokowy kościółek pw. Św. Barbary, wzniesiony w 1848 r.
W Toszku znajduje się również cmentarz żydowski.
Interesujące zabytki znajdują się także poza miastem – na terenie sołectw, m.in.
w Kotliszowicach – czworak z 1827 r., w Paczynie – dzwonnica drewniana z XVII w. oraz zabytkowe przydrożne kapliczki, w tym jedna z 1720 r.
W celu poprawy jakości życia mieszkańców gminy Toszek oraz estetyki
i funkcjonalności przestrzeni publicznej, z pomocą środków europejskich, udało się stworzyć nowe miejsca o przeznaczeniu rekreacyjno – sportowym.
Wsparciem zostały objęte także takie przedsięwzięcia inwestycyjne jak: budowa wodociągu, kanalizacji, oczyszczalni ścieków, rewitalizacja płyty rynku miejskiego.
Gmina Toszek podejmuje i realizuje przedsięwzięcia związane ze współpracą międzynarodową. Gmina ma podpisaną umowę partnerską o współpracy z bawarską gminą Hohenau z Niemiec i z Ukraińskim miastem Olewsk. Partnerstwo międzynarodowe ma na celu wymianę doświadczeń, m.in. w sferze kulturalnej, edukacyjnej oraz sportowej. Ponadto coroczne wizyty gości z zaprzyjaźnionych gmin przyczyniają się do zacieśnienia współpracy pomiędzy mieszkańcami, jak również sprzyjają nawiązywaniu nowych kontaktów.
Gmina Toszek to miejsce nastawione na rozwój i poprawę życia mieszkańców.
Łączy zalety spokojnego wypoczynku na łonie natury z atrakcyjnością zabytkowo -kulturową rozwijającego się miasteczka, w którym warto zamieszkać, a także inwestować.