Wystawcy
Euroregion Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko
Euroregion Śląsk Cieszyński-Těšínské Slezsko swą nazwę przyjął od krainy historycznej w Polsce i Czechach, obejmującej południowo-wschodnią część Śląska, skupioną po stronie polskiej wokół miasta Cieszyn i rzeki Olzy. Sam jego obszar znacznie wykracza poza granice Śląska Cieszyńskiego obejmując tereny od Godowa i Jastrzębia-Zdroju po Istebną i od Bohumina po Hrčavu.
Największym atutem Euroregionu jest jego atrakcyjność turystyczna związana
z malowniczym położeniem geograficznym wśród grzbietów gór i falistych wzgórz. Jest to interesujący obszar zarówno dla turystyki pieszej jak i dla amatorów różnego rodzaju sportów. Nad południową częścią regionu góruje Beskid Morawskośląski, Beskid Śląski i Przełęcz Jabłonkowska. Natura oferuje tutaj niepowtarzalne trasy turystyczne, rowerowe i biegowe, które w dużej mierze prowadzą po łagodnym terenie, a ze szczytów gór proponuje niezapomniane widoki. Do najczęściej odwiedzanych miejsc należy szczyt Jaworowego (1031 m) i Kubalonka (820 m), skąd prowadzi sieć szlaków turystycznych. Góra Czantoria (997 m) jest także dostępna dzięki kolejce linowej i owiana jest wieloma legendami, a Barania Góra przyciąga turystów źródłem największej polskiej rzeki – Wisły. Na zboczu góry Girowa (840 m) atrakcją turystyczną są tzw. Czarcie Młyny – grupa skał z zasypaną jaskinią, która rzekomo służyła jako schronienie dla zbójników.
Swym pięknem przyciągają również główne miasta Euroregionu: zabytkowy, pełen urokliwego czaru wiekowych kamienic Cieszyn, uzdrowiskowy Ustroń, malownicza Wisła, usytuowany w Żabim Kraju Skoczów, o którym już wspominał Jan Długosz w Dziejach Polski czy dawne uzdrowisko Jastrzębie-Zdrój. Główną atrakcją regionu jest styl architektoniczny i folklor. Koloryt drewnianych budynków, zachowanie tradycyjnego rzemiosła, zwyczajów ludowych i tradycji powoduje, że odwiedzający zapominają, gdzie są granice między przeszłością i teraźniejszością. W małych miejscowościach podgórskich można podziwiać tradycyjne drewniane domy z dachami pokrytymi gontem oraz stroje ludowe, które dla każdego obszaru są nieco inne. Drewniane kościoły lub wybudowane w ich miejsce budowle sakralne tworzą godną uwagi wizytówkę niektórych miejscowości.
Warto zatem sięgnąć po przewodnik, mapę w formie tradycyjnej lub bardziej nowoczesne aplikacje dostępne w sieci punktów informacji w ramach Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej aby dostrzec piękno zabytków sakralnych i świeckich, podziwiać unikatowe zakątki przyrody ukryte nieraz w miejscowościach regionu.

Barania Gra. Widoki z platformy na szczycie. Beskid Śląski. woj. śląskie, pow.cieszyński, gm. Wisła.

Istebna. Izba Regionalna Kurna Chata „U Kawuloka”. woj. śląskie, pow. cieszyński, gm. Istebna.
Wisła. Muzeum Adama Małysza. woj. śląskie, pow.cieszyński, gm. Wisła.

Koniakw. Izba twórcza koronki ludowej Kamieniarzw. woj. śląskie, pow. cieszyński, gm. Istebna.

Trjstyk granic Rep. Czeskiej, Polski i Słowacji – punkt styku trzech granic państwowych na tzw. Trzycatku. Po stronie polskiej znajduje się miejscowość Jaworzynka, po czeskiej Herczawa (czes. Hrava), a po słowackiej Czarne (słow. ierne). Beskid śląski. woj.śląskie, pow.cieszyński, gm.Istebna.

Ustroń. Wielka Czantoria. Widok z platformy widokowej na szczycie Wielkiej Czantorii. Beskid śląski. woj.śląskie, pow.cieszyński, gm. Ustroń.

Ustroń. Wielka Czantoria. Widok z platformy widokowej na szczycie Wielkiej Czantorii. Beskid śląski. woj.śląskie, pow.cieszyński, gm. Ustroń.

Ustroń – Rwnica. Dwr Skibwki – karczma pod szczytem Rwnicy. woj. śląskie, pow. cieszyński, gm. Ustroń.

Czarna Wisełka. Czarnym szlakiem na Przysłop pod Barani Gr w Dolinie Czarnej Wisełki. Beskid śląski. woj.śląskie, pow.cieszyński, gm. Wisła.

Wisła Czarne. Zameczek Prezydenta RP na Zadnim Groniu. Rezydencja Prezydenta RP – Narodowy Zespół Zabytkowy w Wiśle. woj. śląskie, pow. cieszyński, gm. Wisła.