Wystawcy
Euroregion Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko
Euroregion Śląsk Cieszyński-Těšínské Slezsko swą nazwę przyjął od krainy historycznej w Polsce i Czechach, obejmującej południowo-wschodnią część Śląska, skupioną po stronie polskiej wokół miasta Cieszyn i rzeki Olzy. Sam jego obszar znacznie wykracza poza granice Śląska Cieszyńskiego obejmując tereny od Godowa i Jastrzębia-Zdroju po Istebną i od Bohumina po Hrčavu.
Największym atutem Euroregionu jest jego atrakcyjność turystyczna związana
z malowniczym położeniem geograficznym wśród grzbietów gór i falistych wzgórz. Jest to interesujący obszar zarówno dla turystyki pieszej jak i dla amatorów różnego rodzaju sportów. Nad południową częścią regionu góruje Beskid Morawskośląski, Beskid Śląski i Przełęcz Jabłonkowska. Natura oferuje tutaj niepowtarzalne trasy turystyczne, rowerowe i biegowe, które w dużej mierze prowadzą po łagodnym terenie, a ze szczytów gór proponuje niezapomniane widoki. Do najczęściej odwiedzanych miejsc należy szczyt Jaworowego (1031 m) i Kubalonka (820 m), skąd prowadzi sieć szlaków turystycznych. Góra Czantoria (997 m) jest także dostępna dzięki kolejce linowej i owiana jest wieloma legendami, a Barania Góra przyciąga turystów źródłem największej polskiej rzeki – Wisły. Na zboczu góry Girowa (840 m) atrakcją turystyczną są tzw. Czarcie Młyny – grupa skał z zasypaną jaskinią, która rzekomo służyła jako schronienie dla zbójników.
Swym pięknem przyciągają również główne miasta Euroregionu: zabytkowy, pełen urokliwego czaru wiekowych kamienic Cieszyn, uzdrowiskowy Ustroń, malownicza Wisła, usytuowany w Żabim Kraju Skoczów, o którym już wspominał Jan Długosz w Dziejach Polski czy dawne uzdrowisko Jastrzębie-Zdrój. Główną atrakcją regionu jest styl architektoniczny i folklor. Koloryt drewnianych budynków, zachowanie tradycyjnego rzemiosła, zwyczajów ludowych i tradycji powoduje, że odwiedzający zapominają, gdzie są granice między przeszłością i teraźniejszością. W małych miejscowościach podgórskich można podziwiać tradycyjne drewniane domy z dachami pokrytymi gontem oraz stroje ludowe, które dla każdego obszaru są nieco inne. Drewniane kościoły lub wybudowane w ich miejsce budowle sakralne tworzą godną uwagi wizytówkę niektórych miejscowości.
Warto zatem sięgnąć po przewodnik, mapę w formie tradycyjnej lub bardziej nowoczesne aplikacje dostępne w sieci punktów informacji w ramach Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej aby dostrzec piękno zabytków sakralnych i świeckich, podziwiać unikatowe zakątki przyrody ukryte nieraz w miejscowościach regionu.
Wisła. Muzeum Adama Małysza. woj. śląskie, pow.cieszyński, gm. Wisła.