Wystawcy

Dolny Śląsk

Dolny Śląsk to nie tylko Wrocław, z którym, jako stolicą i zarazem jego największym miastem, bywa najczęściej kojarzony. Na prawie 20 tyś. km2, w dolinach Odry i Baryczy, na terenie rozległych pasm górskich wchodzących w skład polskich Sudetów znaleźć można prawdziwe skarby dziedzictwa zarówno kulturowego, jak i naturalnego.

W ciągu wieków na Dolnym Śląsku dochodziło do nieustannych kontaktów kultur przynajmniej trzech narodów – polskiego, czeskiego i niemieckiego – które razem kształtowały niezwykle burzliwą i dramatyczną historię regionu. Jej ślady bez trudu odnajdziemy, podążając szlakiem licznych zamków, warowni i twierdz (na Dolnym Śląsku jest ich ponad 100, najwięcej w całej Polsce), przemierzając korytarze tajemniczych i niezbadanych dotąd sztolni w Walimiu czy Głuszycy (Podziemne Miasto Osówka), czy oddając się poszukiwaniom znanego już mediom na całym świecie „Złotego Pociągu”, którym, jak twierdzą niektórzy, naziści mieli przewozić złoto oraz zrabowane skarby polskiej kultury na teren III Rzeszy. A to zaledwie kilka punktów na historycznej i kulturalnej mapie regionu.

Niezapomnianych wrażeń, związanych z wyjazdami na łono natury, dostarczają m.in. Bory Dolnośląskie, największy kompleks leśny w Polsce i jeden z większych w całej Europie, i Dolina Baryczy, znana z bogactwa fauny i flory, gdzie w okolicy tamtejszych Stawów Milickich spotkać można tak rzadko widywanego bielika. Poza tym także – Góry i Pogórze Kaczawskie, ze względu na pochodzenie większości wzniesień zwane Krainą Wygasłych Wulkanów, i wreszcie Karkonosze, Izery czy Góry Sowie – z pięknymi szlakami górskimi, niezwykłymi formacjami skalnymi i trasami zjazdowymi oraz biegowymi, przystosowanymi na potrzeby amatorów sportów zimowych. Nie sposób zapomnieć o zlokalizowanych na Dolnym Śląsku uzdrowiskach, w swojej historii odwiedzanych m.in. przez słynnego niemieckiego poetę Johanna Wolfganga von Goethe, królową Marysieńkę, Józefa Wybickiego czy Johna Quincy’ego Adamsa, późniejszego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

www.szlakzamkowipalacow.eu

www.smakidolnegoslaska.pl

www.szlakpodziemi.pl

www.dolnyslask.travel