Wystawcy

BARDO / miasto cudów

Bardo – niewielkie miasteczko w południowej części województwa dolnośląskiego – położone malowniczo w miejscu, gdzie rzeka Nysa Kłodzka wijąc się szerokimi zakolami przebija się przełomem przez pasmo Gór Bardzkich.

Bardo nocą

Zapierające dech w piersiach widoki, gęsta sieć szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych, zespół obiektów pocysterskich oraz dominująca nad miastem i jego historią barokowa Bazylika Mniejsza sprawiają, że miejsce to łącząc tradycyjne funkcje pielgrzymkowe z walorami górskiej miejscowości turystycznej, stało się ośrodkiem turystki aktywnej, kulturowej i pielgrzymkowej dla Dolnego Śląska i nie tylko. Bardo jest idealnym celem weekendowych wycieczek i wypraw szlakami Miejskich Tras Turystycznych. Największą atrakcją regionu jest jednak Przełom Bardzki i szlak wodny Nysy Kłodzkiej – rzeka górska, płynąca przez miasto, jest celem licznych spływów kajakowych i pontonowych, wśród malowniczych widoków, sielankowych łąk, wzgórz i pionowych ścian skalnych.

 

„PRZEŁOM BARDZKI” – SZLAK WODNY NYSY KŁODZKIEJ

Szlak kajakowy Nysy Kłodzkiej wyznaczono pomiędzy Bystrzycą Kłodzką a Kamieńcem Ząbkowickim. Cały szlak, podzielony na trzy jednodniowe etapy, liczy w sumie 52 km. Co roku na Nysie Kłodzkiej odbywają się cykliczne imprezy wodniackie, m.in. Ogólnopolski Spływ Kajakowy „Nysa Kłodzka” w ramach Grand Prix Polskiego Związku Kajakowego.
Przełom Bardzki to najbardziej malowniczy odcinek Nysy Kłodzkiej o długości 14 km pomiędzy Ławicą (Młynowem) a Bardem. Płynąca dnem Kotliny Kłodzkiej rzeka, przecina w tym miejscu Góry Bardzkie kilkoma meandrami, tworząc wyjątkowy przełom, zwany Cudem Sudetów. Na zakolach podmyte, strome brzegi opadają skalnymi urwiskami o wysokości przekraczającej 20 metrów! W sezonie od kwietnia do października działa w Bardzie prywatny podmiot organizuje indywidualne spływy pontonowe Przełomem Bardzkim.

 

SZLAKI ROWEROWE GÓR BARDZKICH

Z myślą o tych, którzy lubią spędzać wolny czas na „dwóch kółkach”, bez względu na to, czy dopiero rozpoczynają przygodę z rowerem, czy poszukują bardziej wymagających tras górskich, utworzono na terenie Gminy Bardo sieć ścieżek rowerowych.

„Wilczym Wądrożem”
Bardo – Opolnica – Wilcze Wądroże –Wieś Wilcza – Przełęcz Wilcza – Mikołajów –
Brzeźnica – Potworów – Bardo
Długość trasy: 24 km, czas przejazdu: 3h

Górami Bardzkimi i Złotymi
Bardo – Przełęcz Łaszczowa – Przełęcz Kłodzka – Chwalisław – Laski – Laskówka –
Janowiec – Bardo
Długość trasy: 44 km, czas przejazdu: 6,5h

„Cisy”
Bardo – Opolnica – Brzeźnica – Bardo
Długość trasy: 16 km, czas przejazdu: 2h

„Wokół Kalwarii”
Bardo – „Piękny Widok” – Źródło Marii – Długa Droga – Obryw Skalny – Bardo
Długość trasy: 14 km, czas przejazdu: 2h

 

PIESZE SZLAKI TURYSTYCZNE MTT:

TRASA TURYSTYCZNA „KALWARIA”

Start i zakończenie: pl. Wolności
Wędrówka górska: czas ok. 2h (tam i z powrotem)
Stopień trudności: trasa o średnim stopniu trudności, kilka stromych podejść, warto założyć górskie buty
Warto zobaczyć: Bazylika, Muzeum Sztuki Sakralnej, Ruchoma Szopka, zabytkowe kamienice, dawne gospody i zajazdy przy ul. Głównej, kamienny most na Nysie Kłodzkiej, kapliczki, krzyże i stacje Drogi Krzyżowej, relikty średniowiecznego zamku, Źródło Marii, Piękny Widok, Obryw Skalny, Kaplica Górska
Punkty widokowe: Piękny Widok, Obryw Skalny

TRASA TURYSTYCZNA WZGÓRZE RÓŻAŃCOWE

Start i zakończenie: Bardo, pl. Wolności
Spacer: 1h (pętla)
Stopień trudności: trasa łatwa, łagodne wzniesienie, droga szutrowa, nie powinna sprawiać problemu seniorom i rodzinom z małymi dziećmi
Warto zobaczyć: Bazylika, Muzeum Sztuki Sakralnej, Szopka, detale architektury
starego miasta, forty ziemne, Kaplice Rożańcowe

 

PUNKTY WIDOKOWE:

OBRYW SKALNY

Obryw Skalny to potężne osuwisko znajdujące się na stoku góry Kalwarii opadającym do dna doliny Nysy Kłodzkiej. Jego górną granicę wyznacza urwisko skalne z punktem widokowym i charakterystycznym białym krzyżem. Kilkusetmetrowe osuwisko, największe w Sudetach, powstało 24 sierpnia 1598 r. po długotrwałych, bardzo obfitych opadach deszczu, choć nie wyklucza się także udziału czynnika sejsmicznego. W dolnej części porasta je las, w górnej odsłania się lita skała. W 2006 r. teren osuwiska o powierzchni 12,59 ha objęto ochroną jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Możemy stad podziwiać piękną panoramę miasta i Przełomu Bardzkiego.

 

PIĘKNY WIDOK

Nazwa tego miejsca pochodzi od niemieckiej „Schöne Aussicht”, co w języku polskim oznacza „piękny widok”. Jest to jeden z najpiękniejszych i najlepiej zagospodarowanych punktów widokowych w okolicy Barda, który powstał w 1884 r. Dogodnie położony na północnym zboczu góry Brony (402 m n.p.m.), otoczony od strony południowej drzewami był doskonałym miejscem wytchnienia w czasie letnich upałów i idealnym przystankiem w drodze na górę Kalwarię. Na przełomie wieków XIX i XX mieścił się tu niewielki pawilon wykonany z masy celulozowej, w którym funkcjonowała kawiarnia.

Bazylika Mniejsza wraz z Klasztorem 2 - fot. Norbert Kochanek

 

MIEJSCE HRABIOWSKIE

Jednym z urządzonych w XIX wieku punktów widokowych, który cieszył się szczególnym powodzeniem było tak zwane „Miejsce Hrabiowskie” (z niemieckiego Grafensitz). Inicjatorką zagospodarowania okolic Opolnicy dla spacerowiczów i turystów była romantyczna hrabianka Anna Deym, która odziedziczyła majątek po Schlabrendorfach. Punkt widokowy leży na wysuniętej półce skalnej nad wysokim brzegiem Nysy Kłodzkiej. Roztacza się stąd wspaniały widok na Bardo, Kalwarię i przełom Nysy Kłodzkiej. Rosną tam przepiękne, karłowate dęby, liczące podobnie jak i wyryte w kamieniu znaki, po sto i więcej lat. Obecnie, dzięki odpowiedniemu oznakowaniu i promocji, to romantyczne miejsce znowu odzyskuje swój dawny blask i może być odwiedzane przez pieszych turystów.

 

ATRAKCJE BARDA:

BAZYLIKA MNIEJSZA NAWIEDZENIA N.M.P.

Ogromna świątynia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, wybudowana w stylu barokowym przez cystersów w latach 1686 – 1704 na miejscu kościołów „polsko – czeskiego” i „niemieckiego”. Może pomieścić około 5 tys. ludzi, ma 54,5 m długości, 26 m szerokości i 25 m wysokości. Jej najcenniejszym skarbem jest Cudowna Figurka Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki Wiary Świętej – najstarsza rzeźba drewniana na Śląsku. Swój przepiękny wygląd zawdzięcza śląskim artystom: Hartmannowi – prospekt organowy, Richterowi – ołtarz główny wraz ze słynnym obrazem „śląskiego Rembrandta” Michaela Willmanna. Bazylika w Bardzie jest jednym z najstarszych i najważniejszych ośrodków pątniczych na polsko-czeskim pograniczu.

Bazylika Mniejsza wraz z Klasztorem - fot. Norbert Kochanek

Brama na dziedzińcu klasztornym

 

CUDOWNA FIGURKA MATKI BOSKIEJ

Figura Matki Bożej Bardzkiej to najstarsza drewniana rzeźba romańska zachowana na Dolnym Śląsku (ok. 1110r.). Wykonana z czerwonego drewna bukowego, mierzy 43,3 cm. Reprezentuje niezwykle rozpowszechniony w XI i XII w. typ „Madonny Tronującej”.

Cudowna Figurka Matki Bożej (5) - fot. Norbert Kochanek

 

BAROKOWE ORGANY

W części chóralnej Bazyliki znajdują się wykonane w 1759 r. przez F.Eberharda organy – drugie co do wielkości na Dolnym Śląsku. Instrument o rozpiętości 50 głosów liczy 1998 piszczałek metalowych oraz 990 drewnianych. Rokokową, piękną dekorację wykonał znakomity snycerz H.Hartman.

 

MUZEUM SZTUKI SAKRALNEJ

Bezcenną kolekcję obrazów, rzeźb, naczyń i szat liturgicznych, paramentów oraz wydawnictw związanych z kultem Matki Boskiej Bardzkiej można obejrzeć na parterze i pierwszym piętrze klasztoru przy Bazylice Nawiedzenia NMP.

Doporucujeme_Tanec smrti

 

RUCHOMA SZOPKA

Dla upamiętnienia 700 – lecia (1270-1970) pielgrzymowania do Barda, została zbudowana ruchoma szopka panoramiczna w miejscu gdzie do 1803 r. funkcjonowała przykościelna krypta. Turyści mogą zachwycać się magiczną atmosferą tego miejsca, bogactwem kolorów i postaci.

 

KAPLICA GÓRSKA

Ponad miasteczkiem, po prawej stronie Nysy Kłodzkiej na Górze Bardzkiej-Kalwarii (583 mnpm) wznosi się pocysterska Kaplica Górska. Na miejscu objawień w latach 1617 – 1619 wzniesiono kaplicę z kamienia łupanego. Według przekazów w początkach XV wieku objawiła się Matka Boża płacząca nad niedolą, jaka czekała ludzi podczas nadciągającej wojny. Stopka znajdująca się obecnie za Kaplicą jest pamiątką po tym zdarzeniu. Kaplica ma kształt ośmiobocznej rotundy. Wewnątrz, wśród skromnego wyposażenia, zwraca uwagę ołtarz główny z rzeźbą MB Płaczącej.

 

DROGA KRZYŻOWA

Do Górskiej Kaplicy prowadzą trzy drogi określane – w zależności od tego skąd przybywali pątnicy – jako czeska, polska i niemiecka.
Główna („niemiecka”), zwana od czasów wystawienia kapliczek drogi Krzyżowej – Kalwaryjską, wiedzie przez malowniczy jar, którego dnem płynie potok, mający swe źródło w jego górnej części. Dalej droga wspina się stromymi zakosami na niższy szczyt, skąd rozciąga się piękny widok na miasto. Na trasie znajdują się murowane stacje Drogi Krzyżowej zbudowane w latach 1833-1839.

 

ŹRÓDEŁKO MARII

W połowie drogi do Górskiej Kaplicy znajduje się murowana kapliczka z której wytryskuje źródło wody, znane już od przeszło 300 lat. Tradycja przypisuje mu właściwości lecznicze, szczególnie przy chorobie oczu i bólu głowy. Obecna obudowa źródła w postaci murowanego domku pochodzi z roku 1893.

Źródło Marii - kamienna kapliczka

 

KAPLICE RÓŻAŃCOWE

Po przeciwległej stronie Góry Bardzkiej, na północny wschód od kościoła, wznosi się niewielkie wzgórze zwane obecnie Górą Różańcową. Prowadzi na nie lipowo-klonowa aleja w kształcie rozrzuconego różańca. Wzdłuż trasy wzniesiono kaplice odnoszące się do poszczególnych tajemnic różańca. Każda kaplica utrzymana jest w innym stylu (głównie posiadają formy neoromańskie, neogotyckie, bądź neobarokowe), umieszczone w nich piękne drewniane rzeźby są prawie naturalnej wielkości.

 

RELIKTY ZAMKU ŚREDNIOWIECZNEGO

Średniowieczna strażnica składała się z dwóch części: podzamcza i zamku właściwego. Zamek został zdobyty i zniszczony prawdopodobnie podczas najazdu husytów na Śląsk w I poł. XV w.

 

BARDO NAJWAŻNIEJSZE IMPREZY:

• Przegląd Zespołów Kolędniczych i Konkurs Szopek „Bardo. Szopka”,
• Niedziela Palmowa – Jarmark Wielkanocny,
• Ogólnopolski Spływ Kajakowy „Nysa Kłodzka”,
• Dni Barda: „Festiwal Bardzkich Cudów” (Noc Świętojańska),
• Ogólnopolski Spływ „na BeleCzym” Przełomem Bardzkim,
• Letnie koncerty muzyczne w Bazylice Mniejszej,
• Sudety MTB Challenge,
• Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans,
• MTB „Jesień w mieście cudów”.

Ważne adresy:
Urząd Miasta i Gminy w Bardzie
Bardo, 57-256, Rynek 2
tel. + 48 74 817 14 78 w.73 (Promocja)
www.bardo.pl

Punkt Informacji Turystycznej
Bardo, pl. Wolności 4, tel. +48 74 817 16 66