Wystawcy

Edukatorium Juliusz

Edukatorium Juliusz w Rybniku to przestrzeń, która jeszcze kilkanaście lat temu była szpitalem. Jesteśmy otwarci od 10 września 2022 roku. Dziś znów mówimy tu o człowieku, o tym w jaki sposób funkcjonuje, na co jest narażony, jak powinien dbać o zdrowie. A wszystko to na wystawie poświęconej medycynie i farmacji, jednej z profesji i pasji Juliusza Rogera, który patronował temu miejscu od początków XX wieku, kiedy obiekt funkcjonował jako Juliuskrankenhaus (Szpital Juliusza), a dziś – kiedy rozpoczyna swoją działalność w tym miejscu Edukatorium Juliusz, również patronuje i roztacza nad nami swój parasol lekarza, społecznika, folklorysty, a przede wszystkim osoby miłującej Śląskość – kulturę, język, przyrodę, zwyczaje i obrzędy mieszkańców Górnego Śląska, w którym znalazł swoją drugą ojczyznę.

Siłą Edukatorium jest program edukacyjny. Wystawa tworzy szkielet, na którym zawieszone będą różne formy edukacyjne, tworzące cykl edukacyjny o człowieku (warsztaty, moduły i ścieżki edukacyjne). Każdy znajdzie tu wiele ciekawych informacji z różnych dziedzin funkcjonowania człowieka. Wystawa pomaga zrozumieć procesy zachodzące w ciele człowieka, zmiany wynikające również z upływu czasu, ale również w naturalny sposób zwraca uwagę na konieczność profilaktyki, zdrowego żywienia, czy zwyczajnie dobrego, szczęśliwego życia. Dlatego też odwołujemy się za pomocą wystawy również do sfery życia psychicznego czy ludzkiej seksualności.

Wystawa przewidziana jest do samodzielnego zwiedzania, ale przewidujemy dodatkowo specjalne ścieżki edukacyjne jak i warsztaty o różnym charakterze, dla różnych grup wiekowych. Chcemy bazując na wystawie stworzyć miejsce przyjazne, gdzie każdy będzie czuł się swobodnie, nie będzie bał się eksperymentować, doświadczać, a przy okazji uczyć się nowych rzeczy. W naszym nowym obiekcie zobaczycie model XVI-wiecznej protezy ręki, ale możecie również skusić się na rehabilitację w starym XIX- wiecznym stylu lub zajrzeć w głąb ciała człowieka bez udziału skalpela. Możecie tu również podejrzeć jak wyglądał każdy z nas będąc jeszcze w łonie swojej mamy.

Duży nacisk na wystawie położony jest na profilaktykę i udzielanie fachowej pomocy, stąd stanowiska dla najmłodszych, gdzie dowiedzą się jak prawidłowo zgłosić wypadek , a nawet mogą sami przeprowadzić defibrylację pod fachowym okiem. A wszystko to w nowoczesnym otoczeniu ponieważ znajduje się tu prawie setka ekspozytorów za pomocą których uczymy się poprzez zabawę i doświadczanie. Jedno ze stanowisk prowadzące nas w kierunku oddziału dermatologicznego pozwala na wstępne ocenienie własnej skóry jak również zmian, które mogą nas zaniepokoić, chociażby po zbyt długiej ekspozycji na słońcu. Sala operacyjna wprowadza zwiedzającego w klimat prawdziwej operacji za pomocą aplikacji pozwalającej zostać chirurgiem, anestezjologiem czy instrumentariuszem.

Na ostatnim piętrze Szpitala Juliusza w części historycznej zobaczymy gabinet okulistyczny ze zbiorów Pana Konrada Pojdy z jego unikatową kolekcją, ale możemy również w nowoczesnej formie prześledzić zmiany jakie zaszły w medycynie od czasów starożytnych aż po dziś. A dzięki technologiom starożytne czy średniowieczne teksty medyczne mogą zostać samodzielnie odczytane przez zwiedzającego.

Jesteśmy przekonani, że unikatowość tego miejsca w skali kraju sprawi, że z czasem marka Edukatorium Juliusz będzie rozpoznawana w całym kraju, a także poza jego granicami.

Serdecznie zapraszamy!

                     

Edukatorium Juliusz w Rybniku

www.juliusz.eu